Instruktáž čištění

Výběr vhodného zubního kartáčku

Ideální zubní kartáček by měl splňovat následující kritéria:

  • je měkký (odstraňuje zubní plak, ale neporaňuje dásně)
  • má malou hlavičku (dostane se na hůře dostupná místa)
  • má rovně zastřižená vlákna (měkká a hustá)

 

Jak si čistit zuby, jak dlouho a kdy

Nejdůležitější je večerní hygiena před spánkem. Částečky potravy na zubech spolu se zubním plakem nadělají největší škodu právě v noci, kdy naše slinné žlázy neprodukují sliny jako přes den.

V čištění si udělejte svůj systém – abyste jedno místo nečistili opakovaně a na jiné naopak nezapomněli. Na kartáček netlačte, zkuste ho uchopit jako pero, tj. mezi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem.

Držte kartáček šikmo proti Vašim dásním. Jedna polovina kartáčku se dotýká dásní, druhá polovina zubů. Prostřední řada štětin čistí dásňový žlábek.

Kartáček veďte pomalu po oblouku horní čelisti s použitím malého tlaku a jemných krouživých pohybů.

Stejným způsobem vyčistěte i dolní čelist a vnitřní plochy zubů (přivrácené k jazyku) – dávejte pozor, aby Vám štětinky dosahovaly i zde až do dásňového žlábku.

Při čištění vnitřní strany předních zubů kartáček otočte svisle.

Pokud Vám nebude pohodlné čištění vnitřních stran předních zubů špičkou kartáčku, zkuste dásňový žlábek vyčistit štětinkami přivrácenými k rukojeti.

Nezapomeňte na zadní plochy posledních stoliček.

Na závěr stejnými krouživými pohyby vyčistěte i žvýkací plošky.

Čas čištění nerozhoduje. Nelze přesně říci, kolik minut je potřeba k dokonalému vyčištění chrupu.Rozhodující je, jak si zuby čistíme. Aspoň dvakrát denně to musíme udělat opravdu důkladně – ráno a především večer před spaním. Nezapomeňte, že dětem do 7 let musíme pomáhat s dočišťováním zoubků my. Kontrolovat bychom je měli cca do 12 let věku.

 

Motivační a instruktážní video

Následující video popisuje srozumitelnou formou správnou péči o dutinu ústní a možná onemocnění v případě jejího zanedbávání.

Video bylo laskavě zapůjčeno slečnou Zuzanou Micajovou a animace čerpány ze zdrojů Curaprox.

 

 

DOMŮ