Dentální hygiena Kateřina Dušková


Provádíme

Odstranění zubního kamene a plaku

Zubní kámen je zmineralizovaný zubní plak bíložluté barvy (poddásňový má až hnědočernou barvu) a jeho kompletní odstranění je v domácích podmínkách nemožné. Nejenže zubní kámen působí nevzhledně, ale také způsobuje zdravotní komplikace, které mohou přejít až ve ztrátu zubů. K velmi rychlému a účinnému odstranění zubního kamene je používán ultrazvuk v kombinaci s ručními nástroji k dosažení perfektního výsledku.

Zpět nahoru

Odstranění pigmentací

Pigmentace jsou tmavé skrvny, usazeniny na povrchu skloviny způsobené většinou kouřením nebo konzumací potravin s výraznými složkami barviv (káva, čaj, červené víno apod.). Dají se v ordinaci odstranit několika způsoby:

Depurace
Depurace je profesionální vyčištění a leštění zubů za použití rotačních kartáčků, gumových kalíšků a speciální pasty. Zuby jsou vyčištěny od plaku a pigmentací.
Air flow (pískování)
Air-Flow funguje na principu pískování a leštění zubů s pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycínu hnaných proudem vzduchu a vody. Odstraňuje plak a pigmentace i ze špatně dostupných prostor.

Zpět nahoru

Motivace a instruktáž domácí hygieny

Nedílnou součástí dentální hygieny je i motivace pacienta a podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů, jelikož důkladná domácí péče je jediným předpokladem pro zdravé zuby a dásně.

Podstatou motivace je srozumitelné vysvětlení, jaké typy onemocnění a jejich komplikace se mohou v případě špatné péče o chrup v dutině ústní vyskytovat, jakou mají příčinu a jak jim předcházet, nebo je léčit. Málo pacientů si uvědomuje, že zánět v dutině ústní může mít vliv na celkové zdraví (infekce koluje krevním oběhem a může postihovat i vzdálené orgány). Další hledisko jsou estetické (člověk s krásným úsměvem je spokojenější a sebevědomější) a ekonomické (v každém případě je levnější si zuby dobře čistit, než je spravovat plombami, korunkami a implantáty).

Mnoho pacientů si čistí zuby pravidelně, a přesto trpí zánětem dásní, tvorbou zubního kamene či zvýšenou kazivostí. V takovém případě je s největší pravděpodobností příčinou špatná technika čištění zubů či nevhodné pomůcky.

Každému pacientovi dentální hygienistka poradí a ukáže, jak o své zuby pečovat tak, aby v koupelně netrávil více času než je nutné a přitom se o své zuby staral maximálně efektivně. Motivace a nácvik čištění zubů je zásadní i pro děti, které se zábavnou formou naučí pečovat o zuby tak, aby v ideálním případě zubního lékaře v budoucnu potřebovaly jen na preventivní návštěvy.

Zpět nahoru

Bělení zubů

V posledních několika letech se stalo bělení zubů velmi vyhledávanou službou. Samotnému procesu by mělo vždy předcházet vyšetření lékařem či dentální hygienistkou (je nutné mít zdravé zuby a dásně – tzn. bez zánětu a krvácení) a případné odstranění zubního kamene a pigmentací.

V dnešní době je bělení zubů bezpečné a zuby nepoškozuje, ale pouze za předpokladu, že se používají schválené, kvalitní přípravky a provádí se pod dohledem profesionála. Jedná se o chemický proces, kdy aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučeniny peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde rozkládají usazené pigmenty. Bělící účinek je viditelný, ačkoli zubní sklovinu prakticky nijak nezmění. Je tomu tak proto, že asi 2% skloviny zubu jsou organického původu, který se podílí na zabarvení zubů. Celých 98% jsou krystaly anorganického původu a oxidy na ně nepůsobí.

Bělení zubů není však vhodné úplně pro každého. Je doporučováno pouze pacientům s výbornou dentální hygienou, kterou lze po absolvování vstupní návštěvy snadno zvládnout. Dále není bělení vhodné pro pacienty s alergií na složky gelu či s poruchou vývoje skloviny. Pacient by měl také vědět, že se vybělí pouze jeho vlastní zuby. Výplně, korunky či můstky v přední části chrupu svůj odstín nezmění a bude nutná jejich oprava (barevné sladění s vybělenými zuby) nebo provedení bělení před jejich zhotovením. Je správné pacienta upozornit, že účinek peroxidu je u každého různě intenzivní. V extrémních případech, kterých naštěstí není mnoho, se může stát, že se původní odstín chrupu téměř nezmění.

Existují dva základní typy:

Ordinační bělení

Ordinační bělení se provádí přímo v ordinaci a trvá cca 90 minut. Pro tento typ bělení se používá koncentovaný peroxidový gel, který zaručuje okamžitý výsledek. Nejprve dentální hygienistka důkladně očistí zuby rotačním kartáčkem a leštící pastou. Poté izoluje dásně speciální hmotou, která je chrání. Když jsou dásně (případně citlivé zubní krčky) dokonale překryté, aplikuje se bělící gel na povrch zubů. Ponechá se působit několik minut, poté se opláchne vodou a tento postup se několikrát opakuje. Na závěr jsou zuby fluoridovány.

Domácí bělení:

Při domácím bělení zubní lékař nebo dentální hygienistka nejprve otiskne pacientovi horní a dolní čelist. Z otisků se v laboratoři vyrobí sádrové odlitky a podle nich se ve speciálním přístroji vytvarují průhledné plastové nosiče (bělící formy), do kterých se aplikuje gel. Při předání těchto nosičů (cca za týden) je pacient podrobně instruován o jejich použití. Celá kůra trvá průměrně 14 dní - záleží na původním zabarvení zubů a na tom, jak rychle na bělení reagují.

“Bílá dieta”
Během doby aplikace gelu a 3 dny po ukončení bělení, kdy se ustaluje konečný odstín zubů, musí pacient dodržovat tzv. „bílou dietu“. To znamená, že vybírá pouze potraviny neobsahující barevné pigmenty, které by sklovinu opět zabarvily. Pacient by neměl kouřit, pít kávu, čaj, červené víno a jiné barevné nápoje ani konzumovat potraviny s výraznými pigmenty (např. kečup, sójová omáčka, červená paprika, mrkev, curry apod.).
“Bělící” zubní pasty
Bělící zubní pasty, které běžně zakoupíte v drogeriích nebo supermarketech, zuby nevybělí. Princip bělení zubů u těchto zubních past je založen na obsahu jemných částic (abraziv), které zubní sklovinu pouze mechanicky obrušují a odstraňují tak jen usazeniny na jejím povrchu (nikoliv uvnitř jako profesionální bělení peroxidem). Častým a dlouhodobým používáním těchto past může dojít k poškození zubní skloviny a zuby se mohou stát citlivými.
Zpět nahoru

Lokální fluoridace

Fluoridace zubů je důležitá nejen pro děti, ale i pro dospělé. Používáme speciální fluoridační pěnu, která je pro svou vysokou koncentraci dostupná pouze pro použití v ordinaci a má za úkol posílit zuby proti zubnímu kazu.

Zpět nahoru

Ošetření dětí (i s ortodontickým aparátem – rovnátky)

S dentální hygienou je dobré začít již v dětském věku, kdy zábavnou formou malé pacienty naučíme o zoubky pečovat a přispíváme k vytvoření správných návyků v oblasti orálního zdraví. Mězi nejčastější dětské návštěvníky ordinace patří pacienti s fixními rovnátky, o které je péče ještě trochu složitější.

Velký pozor by měli rodiče dávat především na zánět dásní a demineralizovanou („odvápněnou“) sklovinu projevující se nejprve bělavými flíčky v oblastech s nedostatečnou hygienou. Oba tyto jevy jsou způsobeny zubním plakem a lze jim předcházet vhodnou technikou čištění.

Zpět nahoru

Aplikace zubních šperků

Zubní šperk se aplikuje na vybraný zub za pomoci adhesivní techniky - je nalepen speciálním fixačním přípravkem na naleptanou sklovinu. Samotná velikost leptané plochy je jen o malinko větší, než je velikost vybraného zubního šperku. Sklovina zubu se nejprve důkladně očistí, popř. i jemně zdrsní. Následně se v několika jednoduchých krocích přilepí zubní šperk. Na závěr se okolí zubu s případnými přebytky zubního adheziva pečlivě vyleští. Celková aplikace trvá kolem půl hodiny.

Zubní šperk je možné nalepit všude, kde nebude překážet skusu. K nejčastějším místům aplikace patří horní postranní řezáky (tzv. „dvojky“) a špičáky.

Pokud se pacient rozhodne po čase pro výběr jiného zubního šperku (jiného tvaru, velikosti, barvy, případně chce šperk na jiný zub) či pouhé odstranění, není problém ho sundat, aniž by došlo k poškození zubu. Tento proces lze přirovnat k sundavání fixních rovnátek.

Zpět nahoru